Zdrowie i uroda2 Zdrowe gotowanie
Garnki Firmy ZEPTER
Przepisy Pani Ewy Smiech
Home Zdrowie Co to jest organizm? Przy kawie - nasz kacik towarzyski
Rola swiatla dla organizmu czlowieka Aparaty do swiatloterapi BIOPTRON
Przepisy naszych gosci
Wellness w Twoim domu !
Swiatloterapia Swiatloterapia w domu
Przepisy Zeptera
tani propan
Ryby -  zródlo zdrowia !

ŻYLAKI - to wynik chorób żył, które należą niestety do chorób społecznych.
Któż z nas nie ma żylaków?
Jak się okazuje co druga kobieta i co czwarty mężczyzna w krajach uprzemysłowionych cierpi na różne choroby żył, np. ma żyłaki.

Powody powstawania chorób żył:Zylaki

  • w 95 % wszystkich przypadków, choroby żył sa dziedziczne i wynikają z wrodzonej słabości tkanki łącznej.
  • brak ruchu
  • siedzący tryb życia, do tego siedzenia z założonymi nogami jedna na drugą, ale także stojący tryb życia, np wykonywanie pracy , która wymaga długotrwałego stania przy niewielkim ruchu.
  • niekorzystne odżywinaie, dieta uboga w błonnik, która powoduje zaparcia. Ustalono, że zaparcia często idą w parze z rozwojem żylaków.
  • nadwaga
  • nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu
  • noszenie butów na wysokich obcasach
  • za wąskie ubrania
  • obłożne choroby
  • przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych
  • ciąża szczególnie w połączeniu z wyżej wymienionymi przypadkami

Szczególnie w czasie ciąży mamy do czyniena ze zminami w organiźmie, które mają wpływ m.in. na żyły. Hormon Progesteron jest odpowiedzialny za elastyczność macicy, ale jednocześnie powoduje on rozluźnienie ścianek innych tkanek np. żył. Do tego jeszcze u kobiet ciężarnych do 36 tygodnia ciąży zwiększa się objętość krwi o 800 ml do 1200 ml, co oczywiście powoduje , że naczynia krwionośne transportują więcej krwi - czyli są bardziej obciążone. Ale to jeszcze nie wszystko. W ciągu trwania ciąży zmniejsza się wydolność mięśni, w końcowym etapie ciąży aż o 40 % , a powiększająca się macica naciska na żyły w obrębie miednicy. To wszystko utrudnia krążenie krwi w organiźmie.
W efekcie w zbyt elastycznych, ale nie sprężystych żyłach gromadzi się zbyt dużo krwi, tworząc zgrubienia - w ten sposób powstają żylaki.

Długo uważano żylaki za problem jedynie kosmetyczny. Teraz wiadomo jednak, że:
krew krążąc po organiźmie natrafia na przeszkody i w niewystarczający sposób odżywia tkanki.
Źle odrzywione tkanki skóry chorują i mogą powstawać: ekzemy i wrzody. Nogi puchną gromadząc nadmiar wody - następstem jmoże być : zapalenie żył.

W czasie zahamowania krążenia krwi może dojść do łączenia i zbijania się czerwonych krwinek w ten sposób powstają skrzepy. W tych miejscach tkanka twardnieje, zaczerwienia się , puchnie , organizm gorączkuje. Należy koniecznie zwrcić się o pomoc do lekarza, ponieważ jeżeli skrzep nie zostanie usunięty grozi zator.
Czasem na skutek nagłej zmiany ciśnienia krwi w żyłach w nogach np. na skutek nagłego ataku kaszlu, albo nagłego wstania z łóżka może dojść do uwonienia się skrzepu , który popłynie dalej do serca i płuc, gdzie w cieńszych naczyniach krwionośnych utkwi i zablokuje przpływ krwi – w ten sposób powstaje ZATOR.
Żylaki są typowym objawem chorób żył już w zaawansowanej formie.

Sympotomy powstawania żylaków:

Jak można zapobiegać chorobom żył?

  • pojawianie się wieczorami opuchlizny kości stóp. Opuchlizna ta zanika w ciągu nocy.
  • nocne kurcze łydek albo stóp
  • ciężkie, zmęczone albo gorące nogi , którym towarzyszy uczucie ucisku , szczególnie odczuwane latem.
  • powstawanie cienkich żyłek naskórnych

Jeżeli zauważymy jedno albo kilka takich objawów powinniśmy udać się na rozmowę do lekarza.

To, że w prawie 95% przypadków schorzenia żył są dziedziczne, nie znaczy, że nie można im zapobiec. Wręcz przeciwnie! Jak się okazuje to właśnie my sami możemy się przed tymi chorobymi ustrzec. Oto kilka praktycznych rad również dla tych z nas, którzy mają już żylaki:

Przede wszystki i nade wszystko  RUCH!

  • długie spacery, aby trenować muskuły nóg
  • wędrówki
  • pływanie
  • jogging /bieganie/
  • biegi narciarskie
  • taniec
  • jazda na rowerze
  • gimnastyka stóp i nóg

A oto kilka przykładów ćwiczeń, dzięki którym zapobiegniemy, albo utrudnimy powstanie chorób żył. Ci z nas , którzy już cierpią na te choroby, wykonując te ćwiczenia, wpłyną na lepsze krążenie krwi, co oznacza, że żyły zostaną odciążone i skutki choroby złagodzone.
Te ćwiczenia są bardzo korzystne także dla kobiet w ciąży.
Warunek: ćwiczenia te muszą być wykonywane systemtycznie i codziennie, dopiero wtedy przyniosą oczekiwny efekt:

Cwicz1aCwiczenie 1:
Leżymy na placach, ręce kładzeimy pod głowę. Kolana i biodra podciągamy maksymalnie nastąpnie nogę wyprostwujemy. Wyprostowaną nogę kładziemy. To samo powtarzamy z drugą nogą. Cwiczenie wykonujemy od 15 do 20 razy na zmianę w tempie swobodnym

Cwicz2aCwiczenie 2
Leżymy na plecach, nogi oparte wysoko. Palce u nóg poruszamy mocno i szybko, ściskamy i rozprostowujemy. Czas trwania ćwiczenia 30 sekund.I

Cwicz3aCwiczenie 3
Leżymy na plecach, nogi oparte wysoko. Wykonujemy ruchy okrężne (8 razy ) stopami na zmianę raz do wewnątrz i następnie na zewnątrz. Ruchy powinny być wykonywane w szybkim tempie. Czas trwania ćwiczenia : 30 sekund

Cwicz.4aCwiczenie 4
Leżymy na plecach, nogi oparte wysoko. Czubki stóp na zmianę podciągamy do góry i rozciągamy. . Ruchy powinny być wykonywane w szybkim tempie. Czas trwania ćwiczenia : 30 sekund

Cwicz5aCwiczenie 5
Leżymy na placach, nogi rozstawione.
1.Nogę podciągamy, stopę obejmujemy dłońmi. Następnie powoli wyprostowujemy nogę, a dłonie w tym czasie lekko naciskając gładzą łydkę. Dłonie obejmują całą nogę dotykając się palcami w tyle łydki. Następnie przesuwamy ręce dalej aż do ud. To ćwiczenie wykonujemy wolno, na każdą nogę od 8 do 10 ćwiczeń.

Cwicz.6aCwiczenie 6
Leżymy na plecach, nogi oparte wysoko. Między stopy kładziemy poduszkę, którą powoli , ale ze wzrastającą siłą ściskamy. Jednocześnie zaciskamy palce nóg i unosimy biodra. To ćwiczenie powtarzamy 4 do 6 razy w ciągu 30 sekund.

Cwicz7aCwiczenie 7
Leżymy na plecach, nogi oparte wysoko. Krzyżujemy nogi. Sciskamy nogi i grzbiety stóp ze sobą. Cwiczenie powtarzamy 4 do 6 razy w przeciągu 30 sekund.

Inne ćwiczenia:
1. Unikać długotrwałego siedzenia albo stania. Jeżeli jesteśmy zmuszeni zawodowo do stania albo do siedzenia musimy wykorzystywać wszystkie, nawet najmniejsze możliwości , żeby się poruszać.
2. Jeżeli pracujemy siedząc, powinniśmy ustawić krzesło w taki sposób , aby uda tylko lekko opierały się na siedzeniu, a pod biurkiem można wykonywać drobne ćwiczenia: gimnastykę stóp: sawianie stóp na palcach i na piętach. Tak można ćwiczyć także gdy ma się pracę wyłącznie stojącą.
3. Dobrze robi leżenie na placach z podniesionymi nogami. Dobrze jest spać z nogami lekko podniesionymi (10 cm) (np oparte na specjalnej poduszce)

Inne możliwości zapobiegania żylakom, albo uniknięcia dalszych komplikacji:

Alkohol i paierosy:
Spożywanie alkoholu powoduje często obrzmienie nóg i uczucie ucisku w nogach.
Palenie papierosów ułatwia zapalenie żył i tworzenie się skrzepów. Kobiety palące papierosy i biorące pigułki antykoncepcyjne są szczególnie narażone na schorzenia żył.

Odżywianie i nadwaga:
Grupą szczególnie narażoną na schorzenia żył są ludzie z nadwagą.
Powody: ta grupa ludzi z natury rusza się za mało, płytko oddycha, odżywia się produktami ubogimi w błonnik , co powoduje zaparcia. Wypełnione jelito grube i nadwaga uciskają w nadmiarze żyły brzucha, co utrudnia przepływ krwi przez żyły.

 

Uwaga w czasie upałów
Należy dbać o to, aby nogi nie były nadmiernie rozgrzane. Nie należy brać gorących kąpieli, nie należy przebywać w zbyt gorących stronach Ziemi, nie należy długo się opalać, nie należy otulać nóg gorącymi poduszkami. W saunie nie należy spuszczać nóg do dołu. Po saunie należy ochłodzić nogi zimną wodą. Dobrze jest po saunie leżeć z podniesionymi nogami min. 30 minut a najlepiej cała godzinę

Ubranie i obuwie:
Zbyt wąskie ubrania, szczególnie zbyt ciasne gumki, paski, podwiązki utrudniają przepływ krwi. Szczególnie noszenie podkolanówek i skarpetek ze zbyt mocnymi gumkami są niebezpieczne
Nienależy nosić obuwia na wysokich obcach. Polecane jest lekie, przewiewne obuwie o niskich albo zupełnie płaskich obcasach.

Masaż
Uwaga! Jeżeli cierpimy już na chorby żył, należy unikać masaży w rejonach nóg. Jeżeli już masujemy nogi to : należy masować nogi bardzo delkatnie ruchami , które wyciskają krew w kierunku serca. Nie wolno stosować masaży szczotkami.

Dobrze robi też stosowanie zimnego przysznicu na nogi.
 


Kontakt:

Niezależny dystrybutor
Krystyna Kaliszczyk
E-mail:

 
krysia@jaizdrowie.com
Tel: 058 302 27 87
Komórka: 0503 84 84 82

Gościcie Państwo na prywatnej stronie. Powstała ona z prywatnej inicjatywy.* Zamieszczane tu artykuły opierają się na naukowych tekstach zamieszczanych najczęściej w zagranicznych czasopismach, albo broszurach wydawanych przez zagraniczne kasy chorych*.
 Każdy kto che może pomóc w jej tworzeniu poprzez przesłanie nam swoich przepisów kulinarnych albo infromracji dotyczących ochrony zdrowia, zdrowego odżywiania się itp... Po sprawdzeniu każdy artykuł zostanie opublikowany.
E-mail: propozycje@jaizdrowie.com 


[Zylaki]

Webmaster: E-mail:
webmaster@jaizdrowie.com

Ostatnia aktualizacja:

08/05/12 10:31 

Archiwum1
rori

Kto chce podzielić się z nami własnymi przepisami kulinarnymi może dodać swój przepis tutaj... >>>>

Wakacje  w Gdansku
Flaga-polska-baner1