Zdrowie i uroda2 Zdrowe gotowanie
Garnki Firmy ZEPTER
Przepisy Pani Ewy Smiech
Home Zdrowie Co to jest organizm? Przy kawie - nasz kacik towarzyski
Rola swiatla dla organizmu czlowieka Aparaty do swiatloterapi BIOPTRON
Przepisy naszych gosci
Wellness w Twoim domu !
Swiatloterapia Swiatloterapia w domu
Przepisy Zeptera
tani propan
Ryby -  zródlo zdrowia !

Rodzina dorszowatych:

Dorsz- łacińska nazwa: gadus morhua. JDorsz  zobacz powiekszenie est ogólnie znanym przdstawicielem bardzo bogatej w gatunki rodziny dorszowatych. Występuje głównie w Bałtyku, w Północnym Atlantyku i w Morzu Północnym.
Dorsz należy do ryb drapieżnych i dorosłe osobniki mogą osiągnać do 1,5 m długości i ważyć od 30 kg do 40 kg. Jednakże w naszych sklepach spotykamy głównie ryby długości ok. 60 cm i o wadze do 2,5 kg.
Dorsz jest najchętniej spożywaną rybą w Polsce, ale i w Europie należy do najczęściej spożywanych ryb. Mięso dorsza jest białe i chude.

Wartości odżywcze 100 g dorsza:
kcal :         8,1 (kj : 342)
białko:       16,9 g
tłuszcze:      0,6 g
jod:        120,0 µg
nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3:   0,2 g
Dorsz zawiera dużo witaminy A, D i jodu. Szczególnie dużo witaminy A zawiera wątroba: ok 15.000 µg (mięso ok. 9 µg) Z wątroby dorsza produkowany jest tran.

Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii to: Cod, we Francji : Cabillaud , we Włoszech: Merluzzo bianco, w Hiszpanii: Bacalao. W Niemczech używane są dwie nazwy: Dorsch, głównie w oznaczeniu ryby pochodzącej z Bałtyku, albo dla osoboników , które nie osiągnęły jeszcze wieku rozrodczego. Osobniki z innych akwenów i dorosłe ryby nazywa się : Kabeljau.

Plamiak , Łupacz- łacińska nazwa: malanogrammus aeglefinusPlamiak lupacz , kliknij aby powiekszyc


W przeciwieństwie do swego brata dorsza, nie jest on tak chętnie jadany, ale odgrywa ogromną rolę dla tych smakoszy ryb, którzy chcą odżywiać się zdrowo i dbają o linię. Mięso łupacza jest wyjątkowo ubogie w tłuszcz i bogate w białko.Wartości odżywcze 100 g. łupacza:
kcal:      79, (kJ: 334)
białko:   18,2 g
tłuszcze:   0,5 g
jod:      243 µg
nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3:   0,1 g

Łupacz występuje w Północnym Atlantyku, Morzu Północnym, i Bałtyku. Na ogół osiąga długość do ok. 60 cm i wagę do 2,5 kg.
Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Haddock, we Francji: Aglefin, Eglefin, we Włoszech: Asinello, w Hiszpanii: Eglefino, w Niemczech: Schellfisch.

Morszczuk - łacińska nazwa Merluccius nerluccius.
Morszczuk może soiągnąć długość doMorszczuk , kliknij aby powiekszyc 1 metra i wagę do 10 kg. Mięso szczupaka jest chude, bardzo ścisłe i smakuje wyśmienicie. Filety z morszczuka nadają się wyśmienicie jako rybne fondue , gulasz oder szaszlyki.
Morszczuk występuje w Atlantyku, w Morzu Sródziemnym, i w Morzu Północnym.

Wartości odżywcze 100 g morszczuka :
kcal:     83, (kj: 350)
białko:  17 g
tłuszcz:   1,4 g
jod:     120 µg
Omega-3-Fettsäuren:  0,7 g

Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Hake, we Francji: Merlu europeen, we Włoszech: Narsello, w Hiszpanii : Merluza europea, w Niemczech : Seehecht.

Buławnik nowozelandzki / albo miruna nowozelandzka :
łacińska nazwa: macuronus novaezelandiae.
W przeciwieństwie do morszczuka, buławnik zamieszkuje głębiny morskie: od 400 do 5 000 m ! Zamieszkuje wody pbulawnik nowoszelandzki, kliknij aby powiekszyc odbiegunowe wo okolicach Nowej Zelandii i Ameryki Południowej. Buławnik żyje w gromadach i odżywia się małymi rybami. dorosłe egzemplarze osiągają długość do 1,2 metra i wagę ok 6 kg.

 Miąso buławnika jset bardzo delikatne, białe i bardzo smaczne. Miąso buławnika jest jednocześnie bardzo wrażliwe i daltego od razu po płowie następuje jego obróbka. Misąso jest filetowane i natychmiast mrożone.

Właściwości odżywcze 100 g. buławnika: 
kcal:     83 ; (kj : 349)
białko:   16,9 g
tłuszcz:    1,9 g

Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: blie grenadier, we Francji: grenadiwer bleu, we Włoszech: Merluzzo grenatiere, w Hiszpanii : Cola derata azul, w Niemczech : Hoki albo Langschwanzzeehecht.

Łosoś morski , albo czerniak, łacińska nazwa : pollachius vierns.
Nazwa łosoś morski jest trochę myląca, ponieważ ryba ta nie ma absolutnie nic wspólneCzerniak , aby powiekszyc kliknijgo z prawdziwym łososiem.
Czerniak żyje gromadnie w zimynch akwenach północnego Atlantyku i Morza Północnego.. Jest rybą drapieżną odżywjającą się w młodzieńczym wieku krabami , i świeżo wylęgłymi rybami, a w “dorosłym życiu” poluje na dorosłe ryby , głównie na śledzie i szproty,

Mięso czerniaka jest sztywne i ma kolor szaro - perłowy. W czasie smażenia , albo gotowania staje się jasne. Jego mięso świetnie nadaje się do gulaszów rybnych albo rybnych szaszłyków.
Mięso czerniaka nadaje się doskonale na grilla!

Właściwości odżywcze 100 g czerniaka:
kcal:     88; (kj: 368)
białko:  18,8 g
tłuszcz:   0,6 g
jod:     200 µg
nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3:  0,1 g

Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Pollack, Saithe, we Francji: Lieu noir, Colin noir, , we Włoszech:  Merluzzo carbonaro, w Hiszpanii :  Carbonero , w Niemczech :  Seelachs, albo Köhler.

Mintaj, łacińska nazwa: Theragra chalcogramma.

Mintaj1Dopiero w roku 1984 dokonano piewszego połowu tej ryby przeznaczonej do konsumpcji. Łowi się mintaja w północnym pacyfiku , gdzie jeszcze na trawlerach dokonuje się jego obróbki i zamraża. Na nasze stoły trafia mintaj na ogół w postaci filetów, sztabek rybnych , albo surimi.

W wodach północnego Pacyfiku pływają ogromne ilości tej ryby. Z tego powodu jest on tańszy niż dorsz. do tego mintaj rozmnaża się w ogromnych ilościach i szybko nie zagraża mu wyginięcie.
Miąso jest wyjątkowo delikatne, ma biały do lekko różowego kolor. Doskonale nadaje się do gotowania, smażenia, grilowania albo duszenia.

Właściwości odżywcze 100 g mintaja:
kcal:     75, (kj:  314 )
białko:  16,7 g
tłuszcz:   0,8 g
jod:      103 µg
nienasycony kwas tłuszczowy Omega-3:   0,1 g

Nazwa używana powszechnie w Wielkiej Brytanii: Alaska Pollack, we Francji: Lieu de l`Alaska, Colin noir, , we Włoszech: Merluzzo dell ‘ Alaska w Hiszpanii :  Abadejo de Alaska , w Niemczech : Alaska-Seelachs albo Pazifischer Pollack. 

Inne ryby z rodziny dorszowatych :

Rdzawiec

Witlinek

Brosma

dorsz francuski

Molwa

 

 

 


Kontakt:

Niezależny dystrybutor
Krystyna Kaliszczyk
E-mail:

 
krysia@jaizdrowie.com
Tel: 058 302 27 87
Komórka: 0503 84 84 82

Gościcie Państwo na prywatnej stronie. Powstała ona z prywatnej inicjatywy.* Zamieszczane tu artykuły opierają się na naukowych tekstach zamieszczanych najczęściej w zagranicznych czasopismach, albo broszurach wydawanych przez zagraniczne kasy chorych*.
 Każdy kto che może pomóc w jej tworzeniu poprzez przesłanie nam swoich przepisów kulinarnych albo infromracji dotyczących ochrony zdrowia, zdrowego odżywiania się itp... Po sprawdzeniu każdy artykuł zostanie opublikowany.
E-mail: propozycje@jaizdrowie.com 


[Rodzina dorszowatych]

Webmaster: E-mail:
webmaster@jaizdrowie.com

Ostatnia aktualizacja:

08/05/12 10:31 

Archiwum1
rori

Kto chce podzielić się z nami własnymi przepisami kulinarnymi może dodać swój przepis tutaj... >>>>

Wakacje  w Gdansku
Flaga-polska-baner1