Co to jest organizm?
Nasze ciało składa się z wielu komórek. To „wiele” znaczy kilkaset miliardów, a więc całkiem sporo.
Czym są te komórki?
Niektórzy mówiąc obrazowo, porównują je do cegie łek tworzących nasze ciało. Nie jest to jednak trafne porównanie. Cegły to niezmienne bryły, które tkwią w budynku, nie ulegając żadnym zmianom, poza niszczeniem z upływem czasu. Komórki naszego ciała natomiast - to żywe, niezwykle złożone struktury, ulegające ciągłym przemianom.
Nasze babcie powiadały, że ciało ludzkie zmienia się co siedem lat. Nie jest to jednak prawdą, żyjemy bowiem dzięki ciągłym zmianom - uporządkowanej przebudowie, regeneracji czy precyzyjnej likwidacji zbędnych lub uszkodzonych komórek.
Organizm lepiej zatem porównać do wielkiego miasta. Komórki to domy, w których toczy się życie. Każdy dom mimo swojej odrębności należy do miasta i jest od niego zależny. Potrzebna jest stała dostawa żywności, energii, powietrza czy stały wywóz śmieci. Niezbędne jest również stałe współdziałanie w jego obrębie – podobne życie toczy się dzięki precyzyjnej współpracy miliardów komórek naszego ciała.
Niebagatelną rolę w przebiegu tych procesów odgrywają błony otaczające komórki. Nie tylko oddzielają one komórki, ale przede wszystkim czynnie uczestniczą w wymianie substancji, odbieraniu sygnałów z zewnątrz, na podstawie czego komórka zachowuje się tak, czy inaczej.
K omórka niczym dom wymaga również zmian czy remontów. Organizm dysponuje wieloma możliwościami naprawy i regeneracji komórek. Co więcej – w dobrze funkcjonującym mieście usuwane są domy opuszczone, grożące zawaleniem czy też zajęciem przez groźnych dla mieszkańców miasta bandytów. Nasz organizm posiada liczne mechanizmy usuwania zniszczonych lub zmienionych nowotworowo komórek. Umie także radzić sobie z wrogami z zewnątrz - drobnoustrojami, czy obcymi komórkami... Całe szczęście my sami nie za bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, ile stoczyło się w nas zwycięskich bitew.
Wiemy natomiast o przegrywanych bitwach, bo skutki ich niestety odczuwamy. Nazywamy je chorobą, stanem odbiegającym od normalności. W dużej mierze to skutki zaburzeń współpracy w „ naszym mieście”, przestojów w dostawie potrzebnych nam składników, niedoborów...
Powstaje pytanie – jakie czynniki mogą pomóc w przywracaniu wewnętrznej równowagi, czy stymulowaniu regeneracji uszkodzonych struktur naszego ciała?
|