Cholesterol  jest ważnym dla naszego organizmu związkiem organicznym. Cholesterol bierze udział w powstawaniu różnych hormonów.
Cholesterol znajduje się jedynie w tłuszczach zwierzęcych, ale organizm ludzki potrafi sam go produkować.
W krwi występuje cholesterol w połączeniu z białymi ciałkami krwi jako : - 1. LDL - tak zwany zły cholesterol i - 2. HDL - tak zwany dobry cholesterol
Jeżeli wzrasta poziom złego cholesterolu we krwi zbyt mocno, odkłada się on w naczyniach krwionośnych i zamyka je, co z kolei powoduje zawały serca i udary mózgu.
Niestety nie ma ogólnie obowiązujących norm, które okraślałyby jaki poziom cholesterolu jest normalny, czyli obojętny dla człowieka. Można jedynie określić, że: - 1. ludzie zdrowi, bez ryzyka zachorowalności* mogą mieć do 240 mg/dl cholesterolu we krwi , w tym tzw. złego cholesterolu nie więcej niż 160 mg/dl - 2. ogólnie zdrowi ludzie, ale z tzw. ryzykiem zachorowalności* powinni mieć do 200 mg/dl, w tym złego cholesterolu nie więcej niż 130 mg/dl - 3. ludzie już chorzy na choroby wieńcowe nie powinni mieć wicej niż 150 mg/dl, w tym jedynie 70 mg/dl tzw. złego cholesterolu.
* ludzie z ryzykiem zachorowalności, są to osoby, których krewni pierwszego stopnia chorują lub chorowali na choroby serca, mieli zawały, albo udary. Dalej należą do nich osoby z nadwagą, palący papierosy, mający mało ruchu i wysokie ciśnienie.
Wysoki poziom cholesterolu we krwi utrzymujący się przez dłuższy czas jest bezwątpienia niezdrowy. Nawet u ludzi zupełnie zdrowych, nie obciążonych ryzykiem zachorowalności może wystąpić wysoki poziom cholesterlu we krwi. Nie należy jednak obniżać tego pozimu przy pomocy lekarstw.
Lekarstwa obniżające poziom cholesterolu we krwi wywołują niestety liczne niekorzystne i nieobojętne dla zdrowia skutki uboczne. Przede wszystkim należy spróbować zbić wysoki poziom cholesterolu stosując dietę ubogą w tłuszcze. Niektórzy lekarze zalecają stosowanie diety śródziemnomorskiej, która jest bogata w błonnik i tłuszcze nienasycone (oliwa z oliwek). Do tego należy intensywnie ruszać się: długie intensywne spacery , jazda na rowerze, jogging, itp...
My proponujemy wzbogacenie diety w RYBY MORSKIE i OCEANICZNE.

Naturalnie ludzie, którzy cierpią na choroby wieńcowe, mający nadwagę itd poza dietą i intensywnym ruchem muszą pozostawać pod opieką lekarza i nawet przyjmować odpowiednie leki.
|